O AKCJI

30-letnia Izabela z Pszczyny nie była jedyną ofiarą polskiej polityki antyaborcyjnej. Zdrowie, życie i godność kobiety powinny być zawsze stawiane na pierwszym miejscu. Codziennie docierają do nas informacje o poniżającym traktowaniu osób, które są w ciąży, rodzą, potrzebują aborcji lub poroniły. Publikujemy je pod nazwą #HISTORIEKOBIET*. Wiele z nich skorzystało z pomocy FEDERY, czyli Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

#HISTORIEKOBIET* pokazują, że kobiety w Polsce nie są otoczone opieką. Nie otrzymują empatii, którą powinny dostać. Każda osoba może decydować czy, kiedy i ile chce mieć dzieci – zapewnia to konstytucja. Jednak cyniczni politycy, którzy nazywają siebie „obrońcami życia i rodziny”, próbują odebrać nam to prawo. Zakazują aborcji i zmuszają do kontynuowania ciąży. Pozwalają na nagminne odmowy przeprowadzenia aborcji, kiedy jest ona niezbędna, żeby ratować zdrowie i życie osoby z macicą. Z publikowanych historii bije samotność w walce z systemem, ale też ogromna siła kobiet.

Niech #HISTORIEKOBIET* będą wyrzutem sumienia władzy. Niech złożą się na nasze wspólne oskarżenie.

* Wiemy i uznajemy, że zdrowie i prawa reprodukcyjne dotyczą wszystkich, w tym osób niebinarnych i osób trans. Wyłącznie
dla potrzeb symboliki, zdecydowałyśmy się użyć określenia „kobiety”. Podkreślamy jednak, że wszystkie przedstawione historie mogą dotyczyć także osób LGBTQIA.

JAK ZOSTAĆ NASZĄ BOHATERKĄ I DOŁĄCZYĆ DO AKCJI?

Prześlij swoją historię poprzez formularz lub napisz do nas na historiekobiet@federa.org.pl lub w wiadomości prywatnej w mediach społecznościowych.

Zapewniamy poufność.

Federa